Менделеевск районы үзәк хастаханәсенең ачылу һәм үсеш тарихы. 1899 елда Бондюг хастаханәсен җитәкләгән беренче табиб Иван Григорьевич Земсков Казан Император Университетының медицина факультетын тәмамлаган. "Бондюг поселок хастаханәсе» дәвалау-профилактика учреждениесе 1920 елдан соң Бондюг посёлогы һәм районы Алабуга районына караган була. 1920 елда йогышлы барак яки йогышлы авырулар бүлеге төзелә. 1990 елда әлеге бина сүтелә. 1924 елның җәендә Бондюг завкомы карары буенча хастаханә Ушковлар йортына күчерелә. Хастаханәнең яңа бинасы урман белән әйләндерелгән, яхшы һәм якты була. 1967 елның 11 августы − Менделеевск шәһәренең туган көне. Хастаханә ТАССРның Алабуга районы Менделеевск шәһәр хастаханәсе исемен ала. 70нче елларда икенче корпус төзелә, анда терапия, гинекология һәм хирургия бүлекләре урнаша. 1985 елның 23 октябрендә Шәһәр хастаханәсе «Менделеевск районының үзәк район хастаханәсе» статусын ала һәм интернат мәктәбенә күчерелә. 1986 елда бала табу бүлеге ачыла. 1995 елда стационарның типик бинасы төзелә һәм тапшырыла. 2006 елда хастаханә шәһәрчегенең тагын бер бинасы - йогышлы авырулар корпусы төзелде. Бүгенге көндә Менделеевск үзәк район больницасы берничә корпустан торган кечкенә медицина шәһәрчеген тәшкил итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: